אודות התיאטרון

הקמת התיאטרון

תיאטרון אורנה פורת לילדים ולנוער הוא התיאטרון הרפרטוארי הוותיק ביותר בארץ להצגות ילדים ונוער, הוא הוקם בשנת 1970 בידי השחקנית, כלת פרס ישראל, הגב' אורנה פורת ושר החינוך דאז, יגאל אלון ז"ל. במשך חמישים שנות קיומו הועלו בו מאות הצגות ילדים ברמה האמנותית הגבוהה ביותר. עיקר יעדו של התיאטרון להביא את הבשורה של אמנות התיאטרון אל כל ילדי ישראל, מתוך כוונה להקנות להם ערכים אסתטיים – אמנותיים וערכים הומניים, לאומיים ואוניברסליים באמצעות מפגש עם היצירה האמנותית.

מטרות ויעדי התיאטרון

התיאטרון הוא מלכ"ר – גוף ציבורי שאינו מכוון להפקת רווחים. כל הכנסותיו מיועדות לקידום מטרותיו ומימון פעילותו. התיאטרון נתמך ע"י משרד החינוך, התרבות והספורט ובידי עיריית ת"א-יפו. בשנות פעילותו טיפח התיאטרון רפרטואר הצגות ילדים ונוער עשיר ומגוון, הן בתכניו והן בסגנונו, וקידם את היצירה באיכות גבוהה בתחום הצגות ילדים ונוער. מדי שנה בשנה התיאטרון מציג כ – 20 מחזות שונים המועלים בפני קהל של כ – 400 אלף צופים בכ – 250 יישובים ברחבי הארץ. התיאטרון הוא תיאטרון רפרטוארי מקצועי המופיע באולמות התיאטרון השונים ברחבי הארץ, וכן בפעילות בתוך בית הספר. לתיאטרון מחלקה חינוכית הכוללת ימי תיאטרון, מפגשים, הכנות לצפייה וסדנאות לנוער.
באמצעות תיאטרון חי, עכשווי, מעורר מחשבה ויוצר חוויה, התיאטרון משתדל להשפיע ככל האפשר על בני הדור הצעיר בישראל, להעשיר את עולמם הרוחני, ולטפחם כקהל צופי תיאטרון בפרט וצרכני תרבות בכלל.

משכן התיאטרון היה בעבר באולם ע"ש ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל. ירון ירושלמי ז"ל נולד בת"א בשנת 1950 להוריו אילנה ודוד ירושלמי. עם תום לימודיו בגימנסיה הרצליה, התנדב ירון לשרת ביחידת הצנחנים בגדוד 890. בתקופת מלחמת ההתשה נפל ירון על משמרתו על גדות תעלת סואץ והוא בן 19 בלבד.
לזכרו יוזמות משפחות דוד ומיקי ירושלמי רבות לקידום היצירה והאמנות בארץ והן שותפות לפעילות בתחומי התיאטרון, המחול והמוסיקה בישראל.

כיום נמצאים משרדי התיאטרון ברח' המסגר 68.